مقالات

Articles

هنر کالیگرافی و جایگاه خاصش در دنیای امروز

 

کالیگرافی یا همان نقاشی خط  نوعی هنر تصویری مربوط به نوشتن است و می توان گفت که به نوعی نقاشی با خط محسوب می شود. این اصطلاح به احتمال بسیار از واژه یونانی (kallos) به معنای زیبایی و (graphein) به معنای نوشتن باشد و در اصل از کنار هم قرار دادن هوشمندانه و تطابق نقاشی و خطاطی حاصل می گردد و بیش از هر چیز جنبه تصویری خط است که مورد توجه می باشد. هنر کالیگرافی  قادر است با چشمان بینندگان ارتباط برقرار کند.

این هنر شامل دسته بندی غربی، اسلامی، آسیای شرقی، آسیای جنوبی، ایرانی و تمدن مایاها و ... می باشد. در خاورمیانه و آسیای شرقی کالیگرافی یکی از هنرهای اصلی و مهم به شمار می آید. تاریخ کالیگرافی در ایران به دوره قاجار برمی گرده، زمانی که میرزا غلامرضا امیرخانی خوشنویس، با خط نستعلیق سیاه مشق می کرد و این هنر بی همتا و پایان ناپذیر تا به امروز جایگاه ویژه ای برای خود داشته و نه تنها توجه نسل قدیمی  بلکه نسل جدید را به خود جلب کرده است.

این هنر ارزنده در تمامی مشاغل راه خودش رو باز کرده و به سرعت درحال پیشرفته، همانطور که از ابتدای شکلگیری در معماری روی کاشی ها، سردرها و ... به چشم می خوره و امروزه نیز در دکوراسیون داخلی روی کوسن ها، تا بلوهای نفیس و حتی لیوانهای چای خوری جا خوش کرده و چند سالی هم هست که بر روی زیورآلات جلوه نمایی می کنه، ماهم از این هنر در کارهامون بهره بهره بردیم و دستبند، سر بند، گوشواره، گردن آویز و مهم تر از همه شانه تزئینی سر تولید کردیم.

زلف تو صد شب یلدا دارد

شونه های نقره و آب طلای کالیگرافی که درکنار کارایی، ترکیبی چشم نواز از عشق، معنا، و نمایش زیبایی است.

تیم جوآن گالری