مقالات

Articles

انقلاب کوبیسم بر دنیای هنر در روزهایی شکل گرفت، که دنیای تک خطی زیبایی، آخرین نفس‌های خود را می‌کشید! اتفاقی که برخلاف تصورات، برای تولد زاویه‌ای دیگر از هنر بسیار شیرین بود و سقف کمال‌گرایی را مخصوصاً بر طراحان و ایده پردازان، تا حد غیرقابل وصفی، گسترش داد، چرا که دیگر زیبایی از کاخ فرمانروایان به عموم مردم سرایت یافته بود و زیبایی‌شناسی بخش مهمی از دغدغۀ مردمان امپراتوری‌ها را در خود ایجاد کرده بود؛ جرقه‌‌‌ای که در تمدن نقش مهمی را ایجاد و پس از گذشت سال‌ها و آزمون و خطاهای فراوان، با انفجار واژه‌ای به نام مد، تبدیل به صنعتی بزرگ در سرتاسر این کرۀ خاکی شد؛ تا به دنبال این پدیده که افراد زیادی را تحت تاثیر قرار داده بود، طراحان بزرگی چون رالف لورن، کوکو شنل، تام فورد، پیر گاردین و... جان ابدی را به این صنعت ببخشند.

شاید جالب باشد که بدانید تمامی طراحان عرصۀ مد و پوشاک، عمیقاً در برهه‌ای از فعالیت خود؛ نقصی عمیق را در طراحی‌هایشان لمس می‌کردند، نقصی که مربوط به چگونگی بُرش‌ها، دوخت و رنگ و حتی چگونگی همسان‌سازی و یا اصطلاحاً هارمونی ایده‌های نهایی نبود؛ چرا که عموماً طراحان لباس در آن روزها، علاقه‌ای به استفاده از یک اصل ساده به نام زیورآلات را نشان نمی‌دادند! چرا که این ماجرا برای بخش مهمی از عموم جامعه تداعی‌گر تجمل‌گرایی بود! انقلاب بعدی دنیای مد درست در این لحظه شکل گرفت، لحظه‌ای که طراحان وارد پروسۀ تولید و طراحی زیورآلات و اکسسوری‌ها شدند تا آن را از انحصار تجمل‌گرایان وقت خارج و به آن رنگ و بویی اجتماعی ببخشند تا در نتیجه، دسترسی عموم مردم آن روزها به این زیورآلات بسیار آسان شود.

                             

امروزه اکسسوری‌ها و زیورآلات در باور عمومیت جامعه به مرحلۀ نیاز رسیده و در آن حتی افراط زیادی نیز دیده می‌شود؛ حال سوال این است که دقیقاً اکسسوری و زیورآلات آیا نیازی مهم برای علاقمندان به خوش‌پوشی محسوب می‌شود یا خیر؟ پاسخ واضح است، بله! هیچکس نمی‌تواند معجزۀ اکسسوری را بر مد و خوش‌پوشی تکذیب کند! توجه داشته باشید که از روتین‌هایی نظیر ساعت و انگشتر صحبت نمی‌کنیم بلکه در اینجا، بحث بر روی ساده‌ترین نکاتی است که می‌تواند وقاری گمشده را به ظاهر شما دوباره ببخشد!

اغلب طراحان عرصۀ مد و پوشاک آقایان، معتقدند که استفاده از اکسسوری‌های منظمی چون کیف پول چرم، دستبند چرم، عینک، گردنبند، گیرۀ کت و کراوات و کمربند، همان جلوۀ خاص گمشده‌ای است که بسیاری از آقایان خوش‌پوش آن را فراموش کرده‌اند و با وجود استفاده از برترین برندهای لباس و عطرها، همواره خلاء آن را در ظاهر اجتماعی خود احساس خواهند کرد. مسئله‌ای که بسته به انتخاب و سلیقۀ افراد متفاوت است، اما به طور کلی بر لزوم استفاده از کیف دستی و کیف پول و دستنبد و کمربند از نوع چرم در پوشش آقایان خوش‌پوش تاکید شده است.

این ماجرا در میان خانم‌های خوش‌پوش کمی پیچیده‌تر است، کوکو شنل معتقد بود که لطافت زنانه باید همواره در اکسسوری‌ها رعایت شود و از افراط زیاد در این باره به جدیت خودداری شود؛ او استفاده از گوشواره‌های کوچک در کنار گردنبندهای مفهومی و همچنین دستنبد و کیف‌های چرم را مهم‌ترین بخش کاراکتر‌های خوش‌پوش در میان خانم‌ها ترسیم کرده بود و تاثیر آن را بر روی لطافت و زیبایی ظاهری این افراد غیرقابل توصیف خطاب کرده بود.

                                                                                             

معجزۀ اکسسوری‌ها را زمانی می‌توانید به درستی حس کنید که در آن خلاء و یا بالعکس افراطی را ترتیب نداده باشید، دقیقاً به این معنا که اگر قرار است نظم ظاهری و آراستگی مد را به جسم خود ببخشید و به روح خود اعتماد به‌نفس را هدیه کنید، از اصل بزرگان مد پیروزی کنید و مثل یک جنتملن جذاب بدرخشید و با رعایت اصولی چون استفاده از کیف دستی، کیف پول، دستبند چرم وهمچین مانند خانمی باوقار در محافل کوچک و بزرگ، با استفاده از گوشواره و گردنبند متناسب با شخصیت شما، دستبند و کیف دستی چرم، چون یک الماس در کانون توجهات باشید.