مقالات

Articles

به دلیل با ارزش بودن و استفاده مکرر از زیورآلات و جواهرات باید از آنها به خوبی نگهداری کنیم تا دوام بیشتری داشت باشند. خیلی از ما به این مسئله توجهی کافی نداریم و بعد از مدتی کوتاهی از خرید این جواهرات گرانقمیت به دلیل عدم آگاهی از روش‌های نگهداری فرسوده می شوند و ارزش خود را از دست می دهند یا دیگر قابل استفاده نخواهند بود. در ادامه چند نکته مهم را برای شما خواهیم گفت تا بتوانید این زیورآلات گران بها را به درستی حفظ کنید و یا با استفاده درست آنها به بدن خود آسیبی وارد نکنید.

 

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین جواهرات به خصوص در میان زنان انگشتر است. خیلی از ما انگشترمان را در هنگام خواب و یا استراحت از دستان خود خارج نمی کنیم. استقاده بلند مدت از انگشتر سسب به وجود آمدن باکتری‌ها در زیر انگشتر می شود و به دستان شما آسیب جدی وارد می کند و یا حتی حساسیت های بوجود می‌آورد که شاید دیگر نتوانید از این نوع جواهرات استفاده کنید. همچنین استفاده بلند مدت می تواند به خود انگشتر هم آسیب بزند. پس برای اینکه هم خودتان آسیب نبینید و هم انگشترتان، حتما یک جعبه مناسب از جواهر فروشی تهیه کنید و قبل از خواب انگشتر خود را درون آن قرار دهید.

برای تمیز کردن انگشتر سعی کنید همیشه از یه طلا ساز و یا جواهر ساز کمک بگیرید تا آنها با دستگاه‌ها و لوازم مخصوص اقدام به تمیز و جلا دادن بکنند. اگر بر روی انگشتر شما مروارید قراردارد برای تمیز کردن آن هرگز از آب و صابون استفاده نکنید و که باعث کِدر شدن آن خواهد شد.

حتما جواهرات خود را در جایی قرار دهید که نور مستقیم خورشید به آن تابیده نشود. بهترین راه قرار دادن جواهرات درون یک پارچه تمیز و قرار دادن پارچه درون یک جعبه چوبی و یا فلزی است. با این کار خطر ضربه خوردن به مرواریدها، الماس‌ها و یا سنگ‌ بروی انگشتر را کمتر خواهد کرد.


توجه داشته باشید که جواهراتی مانند آویز، انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند را هرگز در زمان ورزش کردن، دویدن و شنا کردن استفاده نکنید که می تواند صدمات جبران ناپذیری به جواهراتتان وارد کند.

 

جواهرات خود را به صورت منظم در جعبه قرار دهید به طوری که با یکدیگر اثابت نکنند. این کار برای جلوگیری از پیج خوردن و گره خوردن است. بهترین نحوه استفاده از طلا و جواهرات به این گونه هست که طلا و جواهرات خود را زمان بیرون رفتن آخرین موردی باشد که استفاده می کنید و هنگامی که کارتان تمام شد سریع آن را از خود جدا کنید.