مقالات
سبد خرید خالی می باشد

ArticleCategoryList

در هنگام خرید محصولات چرمی باید به کیفیت آن توجه زیادی داشت، چرا که امروز با توجه تولید و واردات این نوع محصولات تشخیص چرم با کیفیت و طبیعی با چرم مصنوعی کمی سخت است، و امکان دارد با هزینه گزافی کالای چرم مصنوعی را تهیه کنیم. اما ما در این مطلب قصد داریم روش های ساده و مهمی را برای تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی به شما ارائه دهیم.

 

فروشگاه های معتبر

یکی از مواردی که در خرید چرم باید در نظر داشته باشید این است که، این نوع محصولات را همیشه از فروشگاه های معتبر و تخصصی چرم تهیه کنید.

 

شناسنامه و ضمانت نامه

عموما تمامی محصولاتی که صد در صد از چرم طبیعی تهیه می شوند دارای شناسنامه و نشان یا مهر نشان دهنده ی طبیعی بودم چرم هستند و ضمانت نامه ی آن نشان می دهد که این محصول دارای چه کیفیتی از چرم است.

 

قیمت چرم

یکی دیگر از راه های تشخیص چرم طبیعی و چرم مصنوعی قیمت آن است، چرا که محصولات چرم طبیعی بسیار گران قیمت هستند.

 

بوی چرم

چرم طبیعی همیشه دارای بوی خاص و مشخصی است که هرگز نمی توان در آن تقلبی کرد. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی امکان دارد به برخی از محصولات تقلبی اسانس چرم طبیعی را زده باشند تا شما را گمراه کنند. بنابراین بوی چرم طبیعی راه دقیقی برای تشخیص آن نیست مگر اینکه شخصی که از این زمینه تجربه و تبحر خاصی داشته باشد.

 

بافت چرم

به دقت به بافت و طرح روی چرم نگاه کنید. اگر گره‌ها، ریزی و درشتی، زبری و نرمی، خلل و فرج های آن طبق الگویی تکرار شده باشد، نشانه تولید با دستگاه است. این روش یکی از مهم ترین روش های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است.

 

پشت چرم

پوشش پشتی چرم طبیعی حالت پوستی، نرم و پرزدار مثل جیر دارد، که به سختی کنده یا جدا می شود. اما پشت چرم مصنوعی به صورت شبکه ای از تار و پود نخ دوخته شده است. البته چرم مصنوعی پرزدار با ضخامت و لطافت هم تولید شده است که بیشترین کیفیت را در چرم مصنوعی دارد.

 

لمس کردن چرم

چرم طبیعی از پوست دام های مختلف تهیه می شود بنابراین ضخامت آن در برخی جاها متفاوت است و نرم و انعطاف پذیر می باشد و با لمس کردن چرم می توانید به غیر یکدست بودن آن پی ببرید.

 

دوخت چرم

درزهای چرم را نگاه کنید. چرم مصنوعی نازک تر و گوشه های تیز دارد. چرم طبیعی ضخیم تر و گوشه های دانه دانه دارد. سوراخ سوزن ها را بررسی کنید. به علت انعطاف پذیر بودن چرم طبیعی سوزن به راحتی در آن فرو می رود و جای سوراخ ها به هم نزدیک است. اما در چرم مصنوعی جای سوراخ ها با فاصله و گرد هستند. چرم اصل ممکن است کمی زخمت و دارای چین و چروک باشد که این نشان دهنده بالا بودن کیفیت چرم است.

 

انعکاس نور

یکی دیگر از راه های تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی انعکاس نور در آن است. در چرم طبیعی به دلیل یکدست نبودن آن در بعضی جاها مات و در بعضی جاها براق است، اما در چرم مصنوعی نور به صورت یکدست منعکس داده می شود.

 

جذب آب

وقتی چند قطر آب بروی چرم طبیعی بریزید بعد از چند ثانیه آب را به خود جذب می کند، اما در چرم مصنوعی به دلیل پلاستیکی بودن آن آب جذب نخواهد شد. باید گفت چرم طبیعی ضد آب نیست.

 

گرما و حرارت

در آخر یکی از راه هایی که در تشخیص چرم اصل و تقلبی می تواند به ما کمک کند، قرار دادن آنها در مقابل گرما است. چرم طبیعی آتش نمیگیرد و تغییر ظاهر در آن ایجاد نمی شود و بوی مانند سوختن مو می دهد، ولی چرم مصنوعی که از پلاستیک ساخته شده است به سرعت آتش میگیرد و ظاهر آن به کلی تغییر می کند.