خانه
سبد خرید خالی می باشد

بسیاری از خیاط‎‌‌های مردانه انتخاب دکمه سرآستین را به سلیقه فردی که می خواهد بپوشد نسبت می‌دهند و نظر خود را در این خصوص تحمیل نمی کنند. در این مقاله به شما انواع مختلف دکمه سرآستین را نشان خواهیم داد:

انواع مختلف دکمه سرآستین

۱- دکمه سرآستین جیمز باند

این دکمه سرآستین اولین بار توسط خیاط خلبانان Jermyn Street tailor Turnbull & Asser ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن شون کانری در اولین مجموعه جیمزباند از این نوع دکمه سرآستین استفاده نمود. هر چند این نوع دکمه سرآستین برای سال های دور است ولی چند وقتی است که مجددا توسط آقایان استفاده می شود. در این نوع دکمه ظرافت و جلوه دوخت فرانسوی به راحتی قابل مشاهده است.

۲- دکمه سرآستین معمولی

این مدل که از قدیمی‌ترین نوع دکمه سرآستین می باشد همچنان رایج و پرطرفدار است. برخی از خیاط‌ها  در طراحی پیراهن به جای یک دکمه از دو یا سه دکمه استفاده می کنند. همچنین برخی دیگر از خیاط ها از یک دکمه به همراه دو سوراخ استفاده می کنند تا آستین پیراهن با توجه به مچ دست کوچک و یا بزرگ شود.

۳- دکمه سرآستین فرانسوی

 این نوع از دکمه سرآستین یکی از رسمی ترین مدل های موجود می باشد که معمولا در مهمانی ها و مراسم مورد استفاده قرار می گیرد. دکمه های متنوع و پر زرق و برق یکی از ویژگی های استفاده از سرآستین فرانسوی است.

دکمه‌های سرآستین، جواهرات و دکمه‌های تزئینی هستند که برای تزئین و بستن دو بخش سر آستین پیراهن مردانه (و گاهی اوقات زنانه) استفاده می‌شود. یک طرف دکمه سرآستین به اندازه جادکمه سرآستین است و قسمت دیگر آن که بزرگتر است، تزئینی است. هر دو بخش با یک زنجیر یا میله به هم متصل هستند.در اینجا با بیانی ساده سعی می‌کنیم نحوه استفاده از دکمه سرآستین را برایتان توضیح بدهیم:

یکی از مدل‌های اصلی دکمه سرآستین یک دایره خیلی کوچک است که به وسیله یک میله فلزی به دایره تزئینی بزرگتر متصل می‌شود. قسمت پشت بعضی از دکمه‌های سرآستین به شکل لولایی و متحرک است، این مدل از سایر انواع دکمه سرآستین مرسوم‌‌تر است. قسمت لولایی پشت دکمه سرآستین را بچرخانید تا به صورت خطی مستقیم دربیاید. پیراهن را بپوشید. باید روی سرآستین پیراهن، سوراخ مناسب برای دکمه سرآستین وجود داشته باشد. سرآستین‌های پیراهنتان را روی هم قرار بدهید. قسمت مستقیم پشت دکمه را از بین سوراخ سرآستین پیراهن عبور بدهید، طوری که از هر دو سوراخ سرآستین عبور کند و قسمت تزئینی و بزرگ آن به سمت بیرون قرار بگیرد؛ یعنی وقتی بازوهای شما در پهلو قرار دارد بخش رنگی و تزئینی دکمه سرآستین باید به سمت بیرون باشد. در مورد مدل‌هایی که پشت آن به صورت لولایی و متحرک نیست، فقط کافی است که قسمت  کوچکتر دکمه سرآستین را از سوراخ سرآستین رد کنید تا قسمت بزرگ و تزئینی به سمت بیرون باشد.در بیشتر مدل‌های دکمه سرآستین بخش کوچکتر باعث اتصال سرآستین پیراهن به یکدیگر می‌شود.

روشی که در بالا توضیح دادیم برای قرار دادن دکمه سرآستین در یک طرف سرآستین پیراهن است. اگر دوست دارید که هر دوطرف سرآستین پیراهنتان دکمه‌ سرآستین داشته باشد، می‌توانید دقیقا همین روش را برای طرف دیگر سرآستین هم انجام بدهید. این روزها بیشتر افراد از دکمه سرآستین فولاد ضد زنگ استفاده می‌کنند، بنابراین اگر‌ می‌خواهید بین سایر افراد برجسته و مشخص باشید، دکمه سرآستین طلایی انتخاب کنید که مدلی ظریف و زیبا است. یک راه دیگر هم برای اینکه متمایز و شیک باشید، انتخاب دکمه سرآستین با سنگ قیمتی و اصل مثل عقیق یا زمرد است. دکمه سرآستین‌های دست ساز هم نمونه خوبی است اما بسیار گرانقیمت است.

 نکته: یادتان باشد وقتی که از دکمه سرآستین استفاده می‌کنید، از به ‌کاربردن دکمه معمولی آستین خوداری کنید.