مقالات
سبد خرید خالی می باشد

ArticleCategoryList

در این مقاله شما با انواع لایه های چرم که با استفاده از روش های متفاوت دباغی از پوست حیوانات استخراج می شود آشنا می شوید. در انتهای مطلب شما می توانید انواع متفاوت چرم طبیعی و لایه های چرم را بشناسید و با توجه به ویژگی های متفاوت لایه های چرم کاربرد آن ها را تشخیص دهید.

چرم‌های دانه‌دار یک رویه:

در این نوع چرم‌ از لایه خارجی پوست استفاده می‌شود، که پوست سمباده خورده و پردازش می‌شود تا علایم و نشانه‌های طبیعی پوست از آن حذف شود، و همین امر باعث ایجاد بافت صاف و دوام بالای کیف می‌شود، هر چند پردازش و کاری که روی این نوع چرم انجام می‌شود، از عمر واقعی آن می‌کاهد.

چرم‌های دانه‌دار کامل:

این نوع چرم از لایه خارجی پوست تولید می‌شود ولی پردازش نمی‌گردد، نشانه‌های طبیعی در این چرم مشهود است. چرم‌های دانه‌دار کامل، از محکم‌ترین و بادوام ترین و مرغوب ترین چرم ها هستند.

چرم جیر:

این نوع چرم از پوست بز و گوساله تهیه می شود، که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت می کنند. جير چرمی است که در اثر پرداخت کردن سطح گوشتی (سطح لش) پوست به صورت مخملی درآمده است. این نوع چرم  بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

چرم اشبالت:

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید. این نوع چرم نسبت به جیر در سطح پایین تری محسوب و طبقه بندی میگردد. اشبالت طبیعی دارای سطح معمولا ضخیم و جنسی بسیار محکم است که با عملیات دباغی و رنگ امیزی در کارخانجات چرم سازی جلوه ای بسیار زیبا به نیز به آن اضافه شده است .

اشبالت طبیعی نوعی چرم گاوی است که قسمت براق و صاف آن برداشته شده و به صورت سطحی پرزدار پرداخت شده است. در واقع به سطح زیرین پوست گاو اشبالت میگویند. اشبالت که به ان اشپالت هم گفته می شود در صنایع کیف دوزی، چرم دوزی، کفش، مبل و صندلی و… استفاده دارد. در محصولاتی که با اشبالت ساخته می شود میتوان زیبایی و استحکام را با هم در اختیار داشت .نگهداری از محصولات اشبالت و پاک کردن آن روش خاصی دارد که با استفاده از آن می توان مدت بسیار بیشتری از آن استفاد کرد و زیبایی محصول را نیز نگه داشت.

چرم نوبوک(Side Nubuck):

چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می باشد، اما این نوع چرم با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است.

چرم ورنی(Patent Leather):

این نوع چرمی طبیعی است که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق پیدا نماید.