مقالات
سبد خرید خالی می باشد

Articlesوقتی حرف از کفش چرم به زبان می‌آید اولین چیزی که ذهنمان می‌رسد، کفش‌های چرم شهر تبریز است. چرم تبریز یکی از محبوب‌ترین و مرغوب‌ترین چرم‌های جهان است و مردمان این شهر زیبا به دوخت کفش‌های چرم دستدوز و با کیفیت جهانی، مشهور هستند و در این زمینه در سراسر جهان مشتریان زیادی دارند، نه البته فقط کفش، بلکه سایر محصولات چرمی.

باید گفت اولین کارخانه چرم سازی در ایران و خاورمیانه در سال 1310 هجری شمسی و در شهر تبریز با نام چرم­ سازی خسروی ساخته شد چرا که مردم این منطقه از گذشته تا به امروز به صورت جدی در صنعت دامپروری و دامداری مشغول هستند. پس از احداث این کارخانه صنعت چرم‌سازی در شهر تبریز رونق بسیاری گرفت و توانستند صنعت خود را به سراسر ایران انتقال دهند و همچنین سهمی در بازار جهانی داشته باشند. امروز محصولات چرم تبریز علاوه بر پاسخ‌گویی به نیازهای داخلی به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود و همین موضوع باعث شده تا دنیا بیشتر با کیفیت فوق‌العاده چرم تبریز آشنا شود.

اما این چرم تبریز چه ویژگی‌هایی دارد که دنیا مجذوب آن شده است؟ چرم تبریز به انعطاف پذیری بالا شهرت دارد و نسبت به سایر چرم‌ها از کیفیت بالایی برخوردار است و با گذشت زمان از کیفیت آن کم نخواهد شد بلکه به دوام آن هم اضافه و ظاهر آن جا افتاده تر می شود. این یکی از ویژگی های مهم چرم تبریز است. برای تشخیص چرم اصل تبریز آن را بود کنید و به بافت آن دقت داشته باشید. چرم تبریز الگو‌های کاملا نامنظم دارد و به همین خاطر الگوی خاص و یا قابل شناسایی ندارد. یکی دیگر از راه‌های تشخیص دادن اصل چرم قرار داد بخشی از چرم در مقابل گرما و آتش است. بالافاصله بوی مانند سوختن مو از آن بلند می‌شود که این موضوع نشانه اصل بودن چرم است.


چرم تبریز به علاوه زیبایی و ظرافت خاص، در مقابل ضربه و خراشیدگی بسیار مقاوم است و به همین منظور، چرم تبریز بیشتر برای تولید کفش و کیف استفاده می شود.

شهرک چرمشهر قطب تولید چرم در کشور بوده و ظرفیت تولید آن سالانه 50 میلیون فوت مربع است. 46 درصد از چرم­ سازهای فعال کشور در این شهرک مستقر شده و کیفیت بالای چرم تولیدی و داشتن سهم قابل ملاحظه در تامین مواد اولیه کفش از قابلیت­ های این شهرک است.بیشترین محصولات به دست آمده از چرم تبریز هم می توان به کفش، کیف، چمدان، لباس و انواع تمسه ماشین آلات اشاره که که همه این محصولات از پوست حیواناتی مانند، گاو، گوسفند، بز و بزغاله تهیه می‌شود.